Strateji Tasarımı

Z kuşağının baskınlığı globaldeki tüm iş alanları ve sosyal alanlarda çok hızlı bir artış gösteriyor. Bu kuşağın yeniliklere en açık insanlar olmasıyla da beraber, günümüzde Z kuşağı artık trendlerin karar vericisi konumuna geldi.

Mevcut trendler, ortaya çıkmaya başladıkları erken zamanlarda Z kuşağının onayından geçtikten sonra büyük kitlelere ulaşabilmeyi başarmış olanlardır. Bu nedenle herhangi bir alandaki yeni trendlerin geçerliliği ve kabulü, önce Z kuşağının kişilik özellikleri ve ardından da spesifik olarak trendlere verdikleri genel tepkiler ölçümlendiğinde başarılı bir şekilde saptanabilir.

Artboard 119 copy 2_2x-8.png

Z kuşağının yapmak istediklerini ve özelliklerinin şekilleneceği yol haritasını anlamak önemlidir. Çünkü bu, mevcut trendlerden yola çıkarak gelecekteki trendleri önceden kestirebilmeyi ve bu trendlere uygun stratejiler geliştirmeyi sağlar. Böylece geleceğin kazananlarını ortaya çıkar.

Artboard 119 copy 3_2x-8.png

Z kuşağı;

Markaların hangi özelliklerine ilgi gösteriyor?

Nasıl bir şirket kültürü istiyor?

Kendisiyle iletişimde olanlardan beklentileri nedir?

... gibi sorulara sektör ve marka odaklı doğru cevaplar verebilmek gerekir. Herkesin Z kuşağı hakkında öngörüleri, görüşleri ve fikirleri varken Z kuşağından profesyonel bir danışmanlık almak ve Z kuşağının spesifik içgörülerinden beslenmek, mükemmel bir strateji oluşturmak için kaçınılmaz bir başlangıçtır.

Gelecek Tasarımı

Kurumun mevcut durumu, stratejileri ve vizyonu göz önüne alınarak Z Kuşağı'na uygun bir gelecek planı oluşturulmasına destek verilir.

İş Geliştirme/İnovasyon

Kurumun geliştirdiği yeni projelere, Z Kuşağı ve modern trendlere uygun bir yol haritası oluşturulur.

Gen-Z Danışma Kurulu

Kuruma, tamamı Z kuşağından oluşan özel bir danışma kurulu oluşturulur. Bu danışma kurulu belirli aralıklarla kurumun yönetim kuruluyla bir araya gelir ve kurumda geliştirilmesi veya değiştirilmesi gereken konular hakkında çalışmalarını paylaşır.