CM Problem Maker

Z kuşağı dijitalde en çok vakit geçiren kullanıcı olarak hataları çok kolay görüyor ve artık sıkılmaya alışık olduğu için hızlıca geçiyor. 8 saniye dikkat süreleri var. Kendi aralarında markalarla dalga geçiyor, eleştiriyor veya markanın çok özendiği bir çalışmayı dandik bulabiliyor.

gettyimages-82562795-2048x2048 (1)2.png
Asset 21_2x-8.png

Markalar dijitaldeki görünürlüklerini, dillerini, sundukları hizmetleri gösterme şekilleri belirlerken ve yönetirken Z kuşağından danışmanlık alması hem etkileşim oranlarının artmasını hem de markaya duyulan samimiyeti ve bağlılığı artırıyor.Problem Maker modülünde, belirlenen başlıklarda Z kuşağı gözünden tüm problemler çıkarılır ve dobra dobra anlatılır. Z kuşağı kendi arasında ne konuşuyor ve düşünüyorsa tüm çıktılar detaylı bir analizle beraber markayla paylaşılır. Çalışmada rakip analiziyle beraber ortaya çıkan eksiklikler ve değerlendirilmeyen fırsatlar da ortaya çıkarılır.

Problem Maker modülü sadece problemleri tespit etmeye yöneliktir, problemlerin çözümü CM Idea Machine modülünde gerçekleşir.

Website / App

Şirketinizin website ve mobil app ini inceleyerek Z Kuşağına daha uygun hale gelebilecek yerlerini sizlere bildiriyoruz. Trendlerden yola çıkarak da yapılabilecek UI ve UX tasarım düzeltmelerini sizlerle paylaşıyoruz

Pazarlama

Pazarlamada kullandığınız kanalları ve kampanyalarınızı Z Kuşağı gözünden inceliyoruz. Z Kuşağına ulaşmak için pazarlama tarafında neler yanlış yapılıyor, neler değiştirilebilir inceliyoruz.

Marka

Markanız gerçekten Z Kuşağına ulaşabilecek durumda mı, ulaşırsa ilgilerini çekebilecek durumda mı? Öncelikle markanızı analiz ederek Z Kuşağına ulaşabilme konusunda nerelerde başarısız olunduğunu buluyoruz ve bu kısımlarda markanın yeni bir markalaşma stratejisi izleyip izlememesi üzerine düşüncelerimizi sizlerle buluşturuyoruz.

Sosyal Medya

Şirketinizin tüm sosyal medyalarını inceleyerek Z Kuşağına ulaşabilmeniz için bu platformları nasıl daha verimli kullanabileceğinizi sizlerle paylaşıyoruz.